چطور تمرکز داشته باشیم؟

[ad_1]


به گزارش آی سبک، اشکال از کجاست؟ تنبل و بی‎حوصله‏ایم؟ انگیزه و علاقه کافی نداریم؟ من که فکر می‎کنم مسئله این چیزا نیست، مشکل بزرگ ما تمرکزه. موافقید امروز تمرکز کردن رو با هم تمرین کنیم.


1.  قبل از هرچیز، از خودت بپرس که چرا به تمرکز نیاز داری؟ می‌خوای یک نوازنده حرفه ای گیتار بشی؟ می‌خوای داستان بنویسی؟ می‌خوای یه ورزشکار موفق بشی؟ یا چی؟ به جواب این سوال فکر کن. دونستن این‎که چرا به تمرکز نیاز داریم، کمک می‌کنه تا سختی و خستگی رسیدن به هدف رو تحمل کنیم. در‌واقع، در چنین موقعی، توانایی تمرکز خودمون رو واقعا محک می‌زنیم و بهش احساس نیاز پیدا می‎کنیم.


2. چرا باوجود مهارت در انجام کاری، علاقه بهش و شوق و ذوقِ به سرانجام رسوندنش، باز هم نمی‎تونیم تمومش کنیم؟ چون بعضی وقتا همه این عوامل، که اتفاقا در موفق شدن خیلی مهم و موثره، باعث میشه خودمون رو زیر حجم عظیمی از کار غرق کنیم و بعداز مدت کوتاهی خسته بشیم. بنابراین عجله نداشته‎باش، هر روز به بخش خاصی از کار و هدفت بپرداز و آهسته و پیوسته جلو برو.


3. خودت رو درحال انجام کار تصور کن. قهرمانان مسابقات ورزشی معمولا از این روش استفاده می‎کنند؛ اونا ابتدا خودشون رو درحالی‌که برنده شدن، تجسم می‌کنند. بعد تمام مراحل مسابقه رو به‌صورت معکوس، از انتها تا ابتدا، تصور و احساس می‌کنند. وقتی ‎به‎صورت دقیق روی انجام هر مرحله تمرکز می‌کنی، ذهن و بدنت برای اجرای اون مرحله آماده میشه و هیچ‎چیزی نمی‎تونه حواست رو پرت کنه.


4.   فکرکردن به حجم بالای کاری که قراره انجام بدی، تمرکزت رو می‌گیره؛ چون رسیدن به هدف ممکنه به هفته‎ها و ماه‎ها زمان نیاز داشته‎باشه. پس اگه مدام به آخر کار فکر کنی، ممکنه به این نتیجه برسی که کارت خیلی سخته و خیلی زمان‎بره؛ این مسئله اگه کلا انگیزه‎ات رو از بین نبره، اونو کم‎رنگ و حواست رو پرت می‌کنه.


5. از انحراف ذهنت به‌سمت افکار غیرضروری جلوگیری کن. یک راه خوب برای آماده‌کردن ذهن، داشتن یک مکان مشخص برای انجام کاره. اگه همیشه در مکان مشخصی کار ‌کنی، ذهنت بین اون مکان و افکار مربوط به کار ارتباط برقرار می‎کنه. سعی کن موقع  استراحت، محل کارت رو ترک کنی. یک راه موثر دیگه تعیین مهلت مشخص برای انجام کارهاست؛ این مهلت مشخص خیال ذهنت رو راحت می‎کنه که تا ابد قرار نیست مشغول کار باشه، پس برای خلاصی از این درگیری خودش رو مشغول چیزهای دیگه نمی‎کنه و حواس‎پرتی در کار نخواهدبود.


منبع: سایت «چه‎طور»

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *