فرماندار بناب: وجود ۳ کتابخانه برای جمعیت ۱۴۰ هزار نفری بناب کافی نیست

[ad_1]

فرماندار بناب با اذعان به اینکه متأسفانه در بحث احداث کتابخانه توسط خیران عقب مانده ایم؛ گفت: وجود سه باب کتابخانه برای جمعیت ۱۴۰ هزار نفری بناب کافی نبوده و خیران شهرستان باید در این بخش نیز همت کنند.

به گزارش بناب نیوز، ولی الله فرج اللهی  عصر امروز در جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان و انجمن خیران کتابخانه ساز شهرستان و استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: شهرستان بناب در کنار داشتن این ظرفیت ها و قابلیت ها جزو شهرستان های مهاجرپذیر بوده و هم اکنون نزدیک به ۳۲ هزار نفر در قالب نیروی کار در اطراف این شهر ساکن شده اند که طی سال های اخیر به این شهرستان مهاجرت کرده اند.

وی سپس با اشاره به همکاری و مساعدت های مردم این شهرستان تصریح کرد: اهالی فرهنگ دوست بناب در کنار تولید و صادرات در انجام کارهای خیر در کنار دولت هستند.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بناب همچنین به در حال احداث بودن  ۲۰ مدرسه توسط خیران شهرستان اشاره و اظهار کرد: انجمن خیران مدرسه ساز بناب در ۲ سال اخیر توانسته رتبه اول استان آذربایجان شرقی را به خود اختصاص دهد.

فرج اللهی سپس با اذعان به اینکه متأسفانه در بحث احداث کتابخانه توسط خیران عقب مانده ایم؛ تأکید کرد: وجود سه باب کتابخانه برای جمعیت ۱۴۰ هزار نفری بناب کافی نبوده و خیران شهرستان باید در این بخش نیز همت کنند.

وی با بیان اینکه موتور احداث کتابخانه در بناب و روستاهای منطقه توسط خیران از امروز روشن خواهد شد؛ تصریح کرد: هم اکنون ۵ مکان از سوی شورای اسلامی شهر و شهرداری و مردم برای احداث کتابخانه در شهرستان بناب اهداء شده که همت خیران را می طلبد.

فرماندار بناب یادآور شد: هم اکنون نزدیک به ۱۰ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی بناب هستند که فضای موجود جوابگوی خیل مراجعان نیست.

این گزارش حاکی است، مدیرعامل انجمن خیران کتابخانه ساز آذربایجان شرقی نیز در این جلسه مشترک با ایراد سخنانی با بیان اینکه کتابخانه بستر توسعه است؛ افزود: نهادینه کردن جایگاه و ارزش کتابخانه های عمومی هدفی مهم است که باید محقق شود.

رسول بشیری اذعان کرد: جلب مشارکت اقشار مختلف مردم بویژه خیران در راستای کمک به کتابخانه های عمومی یکی از نیازهای اصلی در استان آذربایجان شرقی است.

وی با اشاره به وجود بالای ظرفیت های علمی و فرهنگی در شهرستان بناب اظهار امیدواری کرد همان طوری که خیران این شهرستان در بحث مدرسه سازی توانسته اند حرف اول را در استان بزنند در بحث کتابخانه سازی نیز این روند را ادامه دهند.

مدیرعامل انجمن خیران کتابخانه ساز آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: انجمن خیران کتابخانه ساز در سطح کشور از تبریز و آذربایجان شرقی استارت زده شد و با استقبال نهاد کتابخانه های عمومی کشور مواجه شد که این نهاد آن را به دستورالعمل تبدیل و به سراسر کشور ابلاغ کرد و هم اکنون انجمن خیران کتابخانه ساز استان در سطح کشور پیشرو است.

بشیری در ادامه سخنان خود از احداث ۶ باب کتابخانه توسط خیران در سطح استان آذربایجان شرقی خبرداد و گفت: با توجه به ترکیب جمعیت روستاهای بناب احداث ۱۰ کتابخانه جدید در بناب و روستاهای آن مورد نیاز است که امیدواریم خیران شهرستان نسبت به احداث آن اهتمام نمایند و انجمن خیران کتابخانه ساز استان نیز با تشکیل اولین جلسه استانی خود در شهرستان بناب قطعاً در راستای تحقق این موضوع قدم های لازم را خواهد برداشت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان آذربایجان شرقی نیز در ادامه جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان اظهار کرد: امروز حوزه فرهنگ بیش از هر زمان دیگری نیازمند مساعدت های بخش خصوصی علی الخصوص خیران عزیز است.

شهرام خدایی نقش خیران را در هر جامعه ای بسیار ارزنده و مهم ارزیابی کرد و گفت: بدون شک حمایت این قشر از کتابخانه های عمومی نیز منشاء خیر و برکت برای این بخش فرهنگی خواهد بود.
وی افزود: هر قدر تلاش کنیم کتاب و کتابخوانی را در جامعه توسعه دهیم به همان اندازه در راستای توسعه فرهنگی کمک کرده ایم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی وجود ۳ باب کتابخانه برای شهرستان بناب را بسیار ناکافی دانست و تصریح کرد: باید از ظرفیت خیران در این بخش کمک گرفت و شهرستان بناب را در این بخش نیز به جایگاه اصلی خود رساند.

فارس

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *